مقاله ها

معرفی رشته استقامت

نوشته شده توسط مدیر سایت

یکی ­از گرایش­های ورزش سوارکاری، رشتة استقامت است. استقامت از رشته­ های رسمی فدراسیون­ جهانی­ سوارکاری می­باشد که مسابقات آن تا سطح قهرمانی جهان برگزار می­شود. با توجه به­ اینکه در این رشته، اسب­ها می­بایست مسافت­های طولانی را طی   نمایند، می­توان گفت قدمت این رشته ارتباط مستقیم و معنی ­داری با بهره­ وری انسان از اسب دارد.

در آمریکا، اولین مسابقة سواری استقامت به­ شکل امروزی بر اساس سواره­ نظام­های اروپایی همانند روسیه و اتریش شکل­ گرفت؛ ولی به­ عنوان یک ورزش رسمی، برای اولین­ بار در سال 1955 میلادی انجام ­شد. این مسابقات از اوایل دهه 60 میلادی در اروپا نیز رایج گردید. در سال 1972، سازمانی به­ نام کنفرانس آمریکایی سواری استقامت (AERC) تأسیس شد که مسئول وضع مقررات و انجام فعالیت­های این رشته در آمریکا است. در سال 1978، این رشته توسط فدراسیون­ جهانی­ سوارکاری به رسمیت شناخته و از سال 1982، جزء رشته­ های رسمی FEI اعلام شد. از سال 2000 میلادی، مقررات بین المللی سواری استقامت به فرم جدید تغییر­یافت و به­ روش استراحت در ایستگاه­های دامپزشکی انجام شد.

 در کشور ما از سال 1379، مقررات این رشته شکل ­گرفت و مسابقات به ­صورت امروزی برگزار شد.  

  البته سالهای قبل از آن مسابقات استقامت تحت عنوان راهپیمایی با اسب برگزار می شد و از جمله اولین کسانی که میتوان به عنوان اولین برگزار کنندگان مسابقات راهپیمایی با اسب یاد برد زنده یاد مری قره گوزلو است. هم­اکنون مسابقات برگزار شده در کشور به عنوان رویداد ملی انجام می­شود اما چند مسابقة بین­ المللی استقامت تحت­ عنوان  FEI نیز در کشور برگزار شده ­است

ازویژگی های رشتة استقامت، می­توان به جذاب­ بودن و رشد سریع در این رشته اشاره کرد؛ چرا که بر­خلاف رشته­ های دیگر سواری نظیر درساژ و پرش، یک سوار با داشتن مقاومت بدنی مناسب و دانستن اصول سوارکاری همانند نشست صحیح، به­ راحتی خواهد­توانست در رده­ های آغازگر این رشته نظیر 20 و 40 کیلومتر شرکت کند. این موضوع قطعاً برای هر سوارکاری خوشایند خواهدبود که نتیجة تمرینات، تربیت و تغذیة اسبش را در یک میدان رسمی مسابقه محک زده و از سواری دسته­ جمعی در کنار افراد  دیگر لذت ببرد. همچنین، با توجه به­ اینکه افراد مختلف بدون نیاز به سطوح تکنیکی بالا میتوانند اقدام به تربیت اسب­های مسابقه کنند و نیز قیمت اسب­های حاضر در مسابقات استقامت، حتی در سطوح قهرمانی کشور، بسیار پایین ­تر از دیگر رشته­ های ورزش سوارکاری ا­ست، می­توان گفت این رشته میی­تواند یکی از عمومی­ ترین گرایش­های ورزش سوارکاری قلمداد شود. در رشتة استقامت، تمامی اسب­ها از نژاد­های مختلف   با هر جنسیتی می­توانند شرکت­ کنند؛ به ­شرط آنکه شرایط فنی مخصوص مسافت­های تعیین شده را دارا باشند و در آزمون های دامپزشکی مورد تایید قرار گیرند.

Endurance

 

        راهنمای خرید                تماس با ما                       درباره ما                    قوانین و مقررات 

logo-samandehi
جوملا فارسی